اجاره بها، عامل مهاجرت تهرانی ها

شهردار تهران در نشست خبری 11 اردیبهشت مطرح کرد: شرایط تهران به شکلی که است که مهاجرت معکوس در تهران در حال انجام است. سال 1400 طبق آمار بیشترین مهاجرت معکوس از تهران به استان البرز بوده است.

به گزارش پایگاه خبری لسان، حداقل مبلغ موردنیاز برای اجاره یک واحد مسکونی بدون امکانات در مناطق جنوبی شهر تهران به ازای هر مترمربع رهن کامل، به محدوده 7 تا 8 میلیون تومان رسید.

بررسی‌ها و تحقیقات میدانی از تازه‌ترین وضعیت اجاره‌بها در شهر تهران نشان می‌دهد هم‌اکنون کف رهن کامل آپارتمان‌های مسکونی در ارزان‌ترین مناطق پایتخت(مناطق جنوبی شهر)، به ازای هر مترمربع بین 7 تا 8 میلیون تومان است. به این معنا که حداقل بودجه لازم برای رهن کامل یک واحد مسکونی ۶۰مترمربعی با امکانات حداقلی هم‌اکنون در پایتخت به حدود 400 میلیون تومان رسیده است.

این در حالی است که رهن کامل واحدهای مسکونی با امکانات بیشتر(واحدهای برخوردار از پارکینگ، آسانسور، انباری و …) و همچنین واحدهایی که عمربنای کمتر از ۱۰ سال دارند، بعضا بیش از این مقدار است و رقم اعلام شده به عنوان کف رهن کامل آپارتمان در این مناطق مربوط به واحدهایی است که یک یا تمام امکانات ذکرشده را ندارند. بررسی‌ها و اظهارات واسطه‌های معاملات مسکن شهر تهران نشان می‌دهد این میزان نسبت به سال گذشته به طور متوسط حول و حوش ۵۰ درصد و در برخی موارد بیش از این مقدار رشد داشته است. فعالان بازار اجاره در مناطق جنوبی تهران می‌گویند در سال‌های قبل از جهش، میانگین رهن کامل این آپارتمان‌ها بعضا کمتر از یک میلیون تومان و نهایت یک میلیون تومان بود. اما هم‌اکنون این میزان حداقل ۵ تا ۶ برابر نسبت به سال ۹۷ رشد داشته است. در شرایطی که مستاجرها در سال ۹۷ یعنی سال قبل از شروع جهش در بازار اجاره مسکن شهر تهران می‌توانستند به طور متوسط با مبلغ ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان یک آپارتمان معمولی ۶۰مترمربعی برخوردار از بعضی امکانات را رهن کامل کنند هم‌اکنون برای اجاره چنین آپارتمانی(و بعضا برای اجاره واحدهای با امکانات ضعیف‌تر) به حدود 400 میلیون تومان بودجه نیاز دارند. این در حالی است که تامین چنین مبلغی از توان مالی عمده خانوارهای ساکن در این مناطق خارج شده است و بخش زیادی از واحدهای استیجاری این مناطق هم‌اکنون از سوی مهاجران مناطق بالاتر شهر تهران به بازار اجاره مناطق جنوبی، اجاره شده است.

 زاکانی با گفتن از اینکه شهر تهران گران است؛ تلاش داریم ارزان شود و مردم فقر را می توانند تحمل کنند ولی تبعیض را نه افزود:فروختن امکانات شهرداری به صورت خام خط قرمز ماست، در فروش امکانات شهرداری به دنبال مولدسازی هستیم.

زاکانی تاکید داشت: پولی که در شهرداری داریم به خاطر خلاقیت ماست نه شهرفروشی.ما به سمت کنترل گرانی و ارزان شدن شهر تهران هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *